Představte si to ticho, kdyby lidé říkali jen to, co vědí ... :) :P

Jostein Gaarder

17. prosince 2006 v 16:30 |  [Knihovna]
Jeden z mých oblíbených spisovatelů je
Jostein Gaarder
josteingaarder00.jpg
(* 8. 8. 1952 v Oslo). Norský spisovatel Jostein Gaarder se narodil v učitelské rodině v Oslo. V roce 1978 dokončil studia na Univerzitě v Oslo a stal se učitelem na střední škole. Později se i s rodinou přestěhoval do Bergenu, kde opět učil na střední škole filosofii a kde také vznikla jeho první literární díla, např. debutová knížka povídek Diagnóza (Diagnosen og andre noveller) v roce 1986 nebo Žabí zámek (Froskeslottet) v roce 1988.
Devadesátá léta představují zlom v jeho spisovatelské kariéře - vyšly mu knihy Tajemství karet (Kabalmysteriet, 1990, česky v nakladatelství Albatros, 1997) a především Sofiin svět (Sofies verden, 1991, česky ve více vydáních, naposledy Albatros, 2002). Tato kniha (která je jakousi "učebnicí" filosofie pro mládež - ovšem napsanou ve formě poutavého příběhu) se stala světovým bestsellerem a byla přeložena do mnoha světových jazyků. Po úspěchu Sofiina světa přestal Gaarder učit a začal se naplno věnovat psaní knih. Jeho knihy jsou většinou zaměřeny na dětské čtenáře, číst je však mohou i dospělí. Tematicky se Gaarder pohybuje v oblastech filosofie, historie a náboženství, zajímá se o běžné otázky, které řešíme každý den, ale zároveň jsou obecně platné pro celý náš život. Učitelská minulost Gaardera neopustila ani dnes, a proto jeho knihy předestírají filosofickou problematiku způsobem, který je srozumitelný a přitažlivý i pro děti a mládež. Gaarder získal za své knihy mnohé literární ceny (a to nejen v Norsku, ale např. i v Německu), jmenujme například Cenu norského ministerstva kultury za dětskou knihu v roce 1991, nebo Cenu norských knihkupců v roce 1993. Nejnovější Gaarderovou knihou, která vyšla v České republice, je Kouzelný kalendář (Julemysteriet, vydalo Karmelitánské nakladatelství v Kostelním Vydří, 2002).
Mezinárodního úspěchu využil autor Sofiina světa k založení Nadace Sophie-ta každoročně udílí cenu ve výši sto tisíc dolarů nejlepšímu projektu na záchranu životního prostředí Země a pokusu o odvrácené hrozící devastace planety.
Knihy,které vyšly u nás:
Tajemství karet
Vita brevis
Haló!Je tu někdo?
Jako v zrcadle,jen v hádance
Sofiin svět
Kouzelný kalendář
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 IZZY IZZY | 9. ledna 2007 v 16:53 | Reagovat

ČAUKY.MÁŠ MOC PĚKNÝ STRÁNKY.TAKY ZBOŽŇUJEŠ GAARDERA? UŽ JSEM OD NĚJ PŘEČETLA ASI PĚT KNÍŽEK.ČAUKY IZZA.

2 Barunka Barunka | Web | 17. června 2007 v 14:56 | Reagovat

ale teda tajemství karet se mi nelíbilo..jediny..

3 Eliška Eliška | E-mail | 28. srpna 2007 v 10:41 | Reagovat

Ahoj...já mám Gaardera taky moc ráda,ale chybí ti tu v seznamu jedna kniha od něj.Jmenuje se Dívka s pomeranči , vypráví o chlapci jménem Georg,kterému před 11 lety umřel otec a rodina po těch 11 letech našla dopis na rozloučenou adresovanou právě Georgovi.Vypráví v něm ,jak se seznámil s jeho matkou,apodobně.Ta kniha se mi velmi líbila :)

4 zuzanka zuzanka | 12. září 2007 v 22:28 | Reagovat

Ahoj...já mám Gaardera taky moc ráda,ale chybí ti tu v seznamu jedna kniha od něj.Jmenuje se Dívka s pomeranči , vypráví o chlapci jménem Georg,kterému před 11 lety umřel otec a rodina po těch 11 letech našla dopis na rozloučenou adresovanou právě Georgovi.Vypráví v něm ,jak se seznámil s jeho matkou,apodobně.Ta kniha se mi velmi líbila :)

5 Bára Bára | E-mail | 1. června 2008 v 20:34 | Reagovat

Ahoj, musim říct, že Gaardera taky miluju. Přečetla jsem Jako v zrcadle, jen v hádance, Dívku s pomeranči, Sofiin svět, Tajemství karet a ještě Principálovu dceru - tu všem doporučuju!!! Je skvělá. A mimochodem Tajemství karet se mi líbilo fakt hodně. Možná nejvíc. Teď vyšla nějaká pohádka žabí zámek a ještě jedna knížka, ale nemůžu najít jak se jmenuje. Nevíte o nějaký?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama