Představte si to ticho, kdyby lidé říkali jen to, co vědí ... :) :P

O andulkách

28. června 2006 v 16:38 | zdroj: http://andulky.unas.cz/andulky.php |  Andulky *
Andulka patří do řádu papoušků, který se některými svými vlastnostmi výrazně liší od ostatních ptáků,např.: zobákem, zahnutým jako u dravců, avšak silnějším, jehož horní čelist není spojena s lebkou pevně jako u ostatních ptáků. Jazyk mají papoušci také jiný než ostatní ptáci: silný, masitý a zakulacený. Někdy je opatřen rohovitým povlakem nebo štětcovým zakončením. Silné nohy mají dva prsty dopředu a dva dozadu a u mnohých druhů umožňují přidržovat potravu u zobáku, což je opět v ptačím světě ojedinělé.
Jediným zástupcem svého rodu Melopsittacus a zároveň nejmenším příslušníkem této skupiny je papoušek vlnkovaný - lidově andulka.
Z jazyka australských domorodců vzniklo jméno "bedgerigah" nebo "betcherrygah", což znamená přibližně "dobrá k jídlu". Z toho vzniklo anglické pojmenování budgerigar.
V přírodě žijící andulka má spodní část těla, zadní hřbet, kostřec a vrchní krovky ocasní zelené. Čelo, temeno, brada a hrdlo spolu s přední tváří jsou jasně žluté. Na hrdle je nejčastěji šest nápadných černých , na lících po jedné podlouhlé modré skvrně, splývající s okrajovou tečkou. Zadní část tváří, záhlaví, zadní krk a hřbet jsou jasně žlutozelené s tmavýmvlnkováním, které je na hlavě nejjemnější, směrem ke hřbetu hrubší. Ruční letky jsou matně zelené, zevně žluté, na vnitřním praporu černě lemované a mají ve středu žluté skvrny, tvořící na spodní straně křídla pruh.
Dvě nejdelší ocasní pera jsou tmavomodrá, ostatní zelenomodrá se širokou žlutou skvrnou uprostřed. Oko je modré, duhovka žlutá až bílá. Zobák je zelenavě rohový, u kořene světlejší, se špičkou často světle hnědavou. Nohy jsou šedomodré, drápky tmavé.
V australské přírodě žijí pouze zelené andulky, podivuhodně přizpůsobené tamnímu rostlinstvu, jen v ojedinělých případech byly pozorovány žluté andulky. Současný stav nemůžeme považovat za přirozený, neboť se jistě více ptákům různých barev podařilo ulétnout z voliér australských chovatelů.
Pohlaví rozeznáváme pouze podle ozobí, které má dospělý samec jasně modré, samice bělavé nebo hnědavé.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vanča Vanča | 1. února 2007 v 16:59 | Reagovat

Mnela jsem andulku ale ta mi nehtene uletela,do tedka si to nemuzu odpustit byla ochocena a litala mi na ruku a nechala se hladit a taky sem ji krmila je mi to hrozne lito takova andulka se jentak nevidi.Barvy:svetle modry kridýlka,šedý bříško,popelový vlnky miluju ji a jeste k tomu mi uletela v zimne :-(

2 Sabina Sabina | E-mail | 15. června 2007 v 16:13 | Reagovat

JJ přesně, mě ale uletěla 11.6.2007, byl to sameček, fialové ozdobí nad zobákem, hnědé zdobení na hlavě a křídlech, šedý flek na zádech, jinak celá bílá. Stalo se to  k večeru v Praci, tj. vesnice několik km od Brna. Za všechny informace děuju. Pro nálezce by byla finanční odměna.

731223765

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama